Galeri

Galeri

Türkiye'den Azerbaycan'a İsrail uyarısı


Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi’nin Bakü hükümetinden İsrail’le ilişkilerini yeniden değerlendirmesini istediği iddia edildi.
ABD merkezli Farsça yayın yapan bir internet sitesi, Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi’nin Bakü hükümetinden İsrail’le ilişkilerini yeniden değerlendirmesini istediğini ve Azerileri petrol arzı konusunda yaşanabilecek “olası sorunlar konusunda uyardığı öne sürüldü.Yedioth Ahronot gazetesinin internet sitesine göre Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, İsrail’le çok yakın ekonomik ve askeri ilişkileri bulunan Azerbaycan’a, İsrail’le mücadelesinde Ankara’nın yanında yer alarak bu ülkeyle ilişkilerini gözden geçirmesini istedi.

Habere göre Kılıç ayrıca İsrail’in, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattında meydana gelebilecek “olası sorunları” göz önünde bulundurmasını isteyerek Tel Aviv’i uyardı.

Haberde ayrıca, Türkiye’nin girişimleri konusunda Farsça siteye açıklama yapan İsrail’in Azerbaycan Büyükelçisi Michael Lavon Lotem’in de üçüncü ülke çıkarlarının Tel Aviv-Bakü ilişkilerini etkilememesi gerektiği yönündeki ifadelerine yer verildi. Söz konusu iddiaları ortaya atan Farsça sitenin adı belirtilmedi.

2 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ

İsrail, petrol ihtiyacının yarısına yakın bir bölümünü Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattından gelen Azeri ve Kazak petrolünden karşılıyor.

Azerbaycan ile İsrail arasında 2 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmi bulunuyor. Bu rakam Türkiye-Azerbaycan dış ticaret hacminin iki katı.

Bakü-Tel Aviv ayrıca geniş çaplı bir askeri işbirliği içinde. İsrail Azerbaycan’a ileri teknolojili silah satışı yapıyor ve ayrıca Azeri ordusunu eğitiyor.

Ayrıca İsrail’in Elbit şirketi, Azerbaycan’da ortak Heron casus uçağı üretimine hazırlanıyor.
Share this post :

Yorum Gönder

Test Sidebar

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Netsitem IGüncel Bigli Paylaşım Platformu - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger