Galeri

Galeri

7.2 Lik Deprem Van i YiktiVanda Gerçekleşen Depremde Birçok Bina Yıkıldı.Bir Çok Köy Resmen Haritadan Silindi.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Van'da dün öğlen saatlerinde meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem için 68 kişilik arama-kurtarma ekibini Van'ın Erciş ilçesine gönderdi.Çevredeki Tüm İllerdeki Yardım Ekipleri,Kurtarma Ekipleri Bölgeye Geldi.

Öğretmen çift böyle kurtarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Van'da dün öğlen saatlerinde meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem için 68 kişilik arama-kurtarma ekibini Van'ın Erciş ilçesine gönderdi. Ekip depremden 15 saat sonra ekipleri, bina içinden ses gelmesi üzerine çalışmalarını bina üzerinde yoğunlaştıran belediye ekipleri ilk müdahale ettikleri binada yaralı iki kişinin bulunduğunu belirledi.

Mağdurların dairenin mutfağında olduğunu belirleyen kurtarma ekipleri, çalışmalarını bu bölgeye doğru yoğunlaştırdı. Binada buldukları bir boşlukta içeri girmeye çalışan ekipler, özel kameralarla görüntü almaya çalıştı.

Uzun ve dikkatli çalışmalar sonucunda bina içinde sıkışan bir öğretmen sağ olarak kurtarıldı. Binadan gelen başka bir ses üzerine ekipler öğretmen olan ikinci kişiyi de kurtardı.

Köyler haritadan silindi

Yüzlerce binanın yıkıldığı, kalanların büyük bölümünün de ağır ve orta şiddette hasar gördüğü Van kent merkezi ve Erciş’te depremden hemen sonra yoğunlaşan kurtarma çalışmaları, sabahın ilk ışıklarıyla belde ve köylere de kaydırıldı.

Başta 7.2 büyüklüğündeki depremin merkez üssü olan Van kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Tabanlı ile Mollakasım ve Yeşilsu köyleri olmak üzere tüm evlerin yıkıldığı bazı köyler haritadan silindi. Köylere henüz yardımların ulaşmaması sebebiyle barınma ve yiyecek ihtiyaçlarının hat safhada olduğu belirtiliyor

Van'da ekmek 2,5 TL (Fırsatçılar İş Başında)

Depremle savaşan Van'dan gelen haberler şok etti. Van'da fırsatçıların ekmeği 2,5 TL'den satıldığı konuşuluyor.
Van'da gerçekleşen 7.2'lik deprem afeti, şehirde hayatı altüst etmiş durumda. Televizyonların kameralarını çevirdiği vatandaşlar, su ve ekmek dahi bulamadıklarını ifade ediyor. Bazı vatandaşlar ve sosyal medyada da Van'da ekmeğin karaborsaya düştüğü ve fırsatçıların ekmeği 2,5 TL'den sattığı dile getirildi.

Mynet haber bugün 10,769,950 kişi, bu haber 57,819 kişi tarafından okundu.
«Önceki Haber
Sonraki Haber»

Van'da ekmek 2,5 TL

Depremle savaşan Van'dan gelen haberler şok etti. Van'da fırsatçıların ekmeği 2,5 TL'den satıldığı konuşuluyor.
Van'da gerçekleşen 7.2'lik deprem afeti, şehirde hayatı altüst etmiş durumda. Televizyonların kameralarını çevirdiği vatandaşlar, su ve ekmek dahi bulamadıklarını ifade ediyor. Bazı vatandaşlar ve sosyal medyada da Van'da ekmeğin karaborsaya düştüğü ve fırsatçıların ekmeği 2,5 TL'den sattığı dile getirildi.

VAN BELEDİYE BAŞKANI KAYA: SU, EKMEK VE ÇADIRA İHTİYACIMIZ VAR!
Yıkıcı depremin ardından açıklamalarda bulunan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ise vatandaşlara yardım çağrısında bulundu. Özellikle su ve ekmek ihtiyacının kritik durumda olduğunu ifade eden Kaya sözlerini söyle sürdürdü: "Şu anda kent merkezinde 3 noktada göçükler meydana geldi. Ancak bu panik ortamında çok fazla bilgi kirliliği var. Ben tüm yardım kuruluşlarına şunu söylemek istiyorum. Lütfen hiç talep beklemeden herkes elinden gelen yardımı hemen ulaştırmaya baksın. Kimse Van'dan talep beklemesin. Herkes yardım için elinden geleni yapsın. En çabuk ulaşılacak yerler Erciş ve yakınındaki köylerdir. Şu anda çadırlara, battaniyeye, içme suyuna, temel gıda maddelerine, suya, ekmeğe çok ama çok acil ihtiyaç var. Kentin içinde yıkılmayan çoğu binada da oturmak, barınmak artık mümkün gözükmüyor."

Ateş başında sabahladılar
Van’daki büyük depremin ardından arama kurtarma ekipleri bir yandan gelen her ihbarı değerlendirerek yardıma koşarken enkaz altından gelen en ufak ses bile umut oluyor. Ekipler tüm güçleriyle enkaz altından bir canı sağ olarak kurtarabilmek için tüm güçleriyle çalışırken vatandaşlar da yardım ediyor. Bölgedeki en büyük sıkıntılardan biri ise soğuk... Gün geceye dönerken havada hızla soğudu. Evleri hasar gören ya da artçı sarsıntılardan korkanlar evlerine bile yaklaşamazken soğuk havadan boş buldukları alanlarda yaktıkları ateşlerle korunmaya çalışıyor. Hava sıcaklığının gece 0 dereceye kadar düşmesi özellikle çocukları çok etkilerken yaşadıkları korku gözlerinden okunuyor. Bulabildikleri battaniyelere sarınarak geceyi geçirmeye çalışan Vanlılar bir an önce bölgede çadırların kurulmasını bekliyor.

Demirtaş'tan twıtter'da deprem yorumu

Demirtaş twiter hesabından yardımlarla ilgili, "Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardımlarda kardeş kokusu, kardeş selamı var. Herkese teşekkürler” dedi.

Van’daki 7.2’lik deprem BDP’yi de harekete geçirdi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile Van milletvekilleri ile çevre illerdeki milletvekilleri Van ve ilçelerinde incelemelerde bulundu.

Demirtaş Van'daki ilk izlenimlerini twitter hesabından paylaştı. Van Canikli’de bulunduklarını anlatan Demirtaş, gördükleri manzarayı, “Canikli köyündeyiz. Yıkılmayan ev yok. Üç katlı okul yerle bir olmuş ve maalesef 10 ölü” diye aktardı.

Gönderilen ilk yardımların dağıtıldığını anlatan Demirtaş, “Yapacak çok iş var. Onlarca köy yerle bir olmuş. Kimse henüz köylere ulaşmamış. Kızıltepe, Cizre ve Nusaybin’den gelen battaniye ve gıdaları ulaştırdık. Her koliden yardımınızla birlikte sıcak selamınız da vardı. Teşekkürler” dedi.

Valilik, belediye ve STK’lar el ele verip iyi bir koordinasyon sağlanırsa kısa sürede yardımların her yere ulaşacağına dikkat çeken Demirtaş, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardımlarda kardeş kokusu, kardeş selamı var. Herkese teşekkürler” dedi.

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer de Erciş’teki incelemelerini ANKA’ya anlattı. Van’da yaşayan eşi ve çocuklarının binada çatlak oluşması üzerine akrabalarının yanına, köye gittiğini anlatan Üçer, Erciş’te yardımlarda sorun olduğunu söyledi. Yardımların kağıt üzerinde kaldığını ileri süren Üçer, koordinasyon eksikliği ve duyarsızlık olduğunu savundu. Üçer, özellikle Erciş’in köylerine yardım gitmediğini belirterek, “Enkazın altında kalan hükümet, devlet” dedi.

ANKA
Share this post :

Yorum Gönder

Test Sidebar

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Netsitem IGüncel Bigli Paylaşım Platformu - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger