Galeri

Galeri

Türkiye'nin İlk Bal Mumu Müzesi İstanbul'da Açıldı!

Türkiye'nin ilk yerleşik Balmumu Heykel Müzesi, Sapphire Çarşı'da açıldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Moğol İmparatoru Cengiz Han, Fransa Kralı 15. Luis, Fatih Sultan Mehmet, Mevlana, şair Nazım Hikmet, Elvis Presley ve Karl Marks gibi dünya tarihinde yer etmiş isimlerin balmumu heykelleri, gerçek ölçülerine uygun şekilde, protez göz, diş ve saç kullanılarak özenle hazırlandı.

Müzenin sahibi Jale Kuşhan, balmumu heykelleri 26 ilde 50 civarında sergiyle insanların beğenisine sunduklarını belirterek, ''Türkiye'nin ilk yerleşik müzesine bu açılışla birlikte sahip olmuş olacağız. Toplam 60 heykelimiz var, ancak oluşan deformasyonlar yüzünden bunların 56'sını sergileyebiliyoruz'' dedi.

Müzeyi dünyadaki benzerlerinden ayıran özelliğin, bire bir konusunda uzman rehberler tarafından gezdirilmesi olduğunu söyleyen Kuşhan, ''Ziyaretçiler, 40-45 dakikalık zaman diliminde rehber eşliğinde eserler hakkında bilgi alıyor. İsteyen ziyaretçilerin balmumundan el ve ayaklarının heykellerini yapabiliyoruz. Bu da yurt dışındaki müzelerden bizi ayırıyor'' diye konuştu

EN ÇOK KİMİN HEYKELİ İSTENİYORSA O YAPILIYOR
Kuşhan, dünyanın birçok ülkesinde balmumu müzesi yokken Türkiye'nin bu müzeye sahip olmasının gurur verici olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Müzedeki eserlerin bir kısmı Sovyetler Birliği'nde yapıldı. Yani burada 70 yıllık heykel de var, 2 aylık heykel de var. Müzede bulunan çok farklı isimlerin heykelleri, gelen ziyaretçilerin önerilerine göre belirleniyor. En çok kimin heykeli isteniyorsa onu yapıyoruz. Görsel anlatım açısından önem taşıyan bir müze, bu yüzden öğrenciler açısından geliştirici özelliği var. Okul müfredatında yer alan karakterlere de yer veriyoruz. Yoğun istek üzerine en son yaptığımız Zeki Müren heykeli de müzedeki yerini aldı.''

Açılışın ardından Kuşhan, törene katılan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç'a, müzedeki eserlerin tarihine ve teknik yapımına dair bilgiler verdi.
Share this post :

Yorum Gönder

Test Sidebar

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Netsitem IGüncel Bigli Paylaşım Platformu - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger